• Jak stworzyć CV nie mając doświadczenia?

  Każdy młody człowiek w pewnym momencie swojego życia musi zmierzyć się z dość trudnym i wymagającym zadaniem. Jest nim tworzenie pierwszego CV - dokumentu, który można pokazywać potencjalnym pracodawcom, aby uzyskać od nich jakąś posadę. Nastolatkowie zwykle od razu marzą o pracy jak najprzyjemniejszej i dobrze płatnej, jednak póki ich doświadczenie się nie powiększy, raczej nie mają co na nią liczyć. Tym bardziej, że do CV muszą coś wpisać, a co takiego napisze osoba kończąca szkołę średnią, która nigdy nie podjęła się nawet pracy dorywczej. Otóż istnieje na to sposób. Wystarczy dowiedzieć się, jak napisać CV bez doświadczenia, by naprawdę zachwycało ono wszystkich pracodawców, którym się je pokaże.

   

  Jak stworzyć CV nie mając doświadczenia?

  Zacznij od... początku

  Osoba przeglądająca CV w pierwszej kolejności zwróci uwagę na jego górną część. To ona rzuci się w oczy najbardziej, dlatego warto zaznaczyć w niej te elementy, które są bardzo pozytywne i wyjątkowe. Dokument będący życiorysem musi być intrygujący, by ktoś chciał go w ogóle przeczytać. Pracodawcy codziennie dostają tysiące takich samych kartek z identyczną zawartością, dlatego trzeba sprawić, by na czymś zatrzymali się oni na dłużej. Tym czymś może być chociażby nietypowe zainteresowanie (sztuka japońska), ostatnio zdobyta umiejętność (obsługa maszyn widłowych) czy znajomość nietypowych języków (język hiszpański lub francuski). To ten niecodzienny element powinien zostać wyróżniony na samym początku. Nikt go wtedy nie przegapi, a każdy od razu pomyśli sobie, że to CV musiał stworzyć ktoś wyjątkowy i bardzo uzdolniony. 

  Czy napewno nie masz doświadczenia?

  Często też ludzie zastanawiający się nad tym, jak napisać CV bez doświadczenia, od razu zakładają, że ich doświadczenie jest rzeczywiście zerowe. Sądzą, że skoro nigdy nie podjęli się pracy na pełen etat, nikt ich nie zatrudni. Uważają, że w tak poważnie wyglądającym dokumencie nie warto wspominać o zadaniach wykonywanych w czasie wakacji, czyli np. o zbieraniu truskawek bądź sprzątaniu w pobliskiej restauracji. A każda, nawet najdrobniejsza czy najmniejsza praca, jest lepsza niż żadna. Warto wspomnieć więc nawet o tych dorywczych robotach, które wykonywało się w ramach umowy zlecenie, umowy o dzieło bądź umowy na część etatu. Pracodawcy wbrew pozorom doceniają młodych ludzi, którzy nie boją się wyzwań i w trakcie wakacji są gotowi zbierać warzywa, ale przynajmniej nie obijają się, a zarabiają sami na siebie. Obok pracy można wymienić również umiejętności, które się podczas niej zdobyło. Zaliczać się będą do nich: zdolność do pracy w grupie, terminowość, pracowitość czy precyzja.

  Podsumowując

  Poradniki dotyczące tego, jak napisać CV bez doświadczenia, często piszą o wymienionych wcześniej trikach. To one sprawiają, że życiorys nawet bardzo młodej i niezbyt doświadczonej osoby staje się dla pracodawców interesującym dokumentem. Widząc go, będą oni chcieli przynajmniej porozmawiać z człowiekiem, który go wykonał. Zaproszą go wtedy na jego pierwszą rozmowę rekrutacyjną, a jeśli i ona przejdzie pomyślnie, prawdopodobnie zaproponują mu jakąś ciekawą pracę.